Felnőttképzés - 2023/2024

Belépés a KRÉTA-ba

Legfrissebb híreink...

Wednesday, March 20, 2024 MSzC Gépészeti Tartalom 10331
A Mátészalkai Szakképzési Centrum Gépészeti Technikum és Kollégiumának ideiglenes felvételi...
Thursday, February 15, 2024 MSzC Gépészeti Tartalom 40
Mátészalka Város Önkormányzat Jegyzője tájékoztatja a Tisztelt Lakosságot, hogy azon mátészalkai...
Thursday, January 04, 2024 MSzC Gépészeti Tartalom 135
A Mátészalkai Szakképzési Centrum pályázatot hirdet a Mátészalkai Szakképzési Centrum Gépészeti...

Az Élet Ünnepe Egyesület 2016 őszén három-három nyíregyházi illetve mátészalkai középiskolában mutatja be a Málenkij robot, a Kárpátaljáról 1944-ben deportált magyarok emlékére készült kiállítást. A bemutató anyagot október 10-én a Mátészalkai Szakképzési Centrum Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma aulájában mutatják be, ahol a középiskola tanulói egy hétig ismerkedhetnek a történelmi anyaggal.

Málenkij robot kifejezés eredete az orosz malenkaja rabota (маленькая работа) szókapcsolatra utal, ami  „kis munkát” jelent. A második világháború során Magyarország területére érkező szovjet fegyveres szervek – a Vörös Hadsereg, a Belügyi Népbiztosság (NKVD), az Állambiztonsági Népbiztosság (NKGB) és a szovjet katonai hírszerzés (SZMERS) – emberei többnyire ennek a kifejezésnek a sűrű használatával vagy csak néhány perces igazoltatás ígéretével, hazugságával hurcolták el a polgári lakosság tömegeit 13 évestől a 62 évesig több éves szovjetunióbeli kényszermunkára. Ezekkel a hazugságokkal csapták be az ártatlan civilek százezreit, hogy az esetleges tiltakozásoknak, ellenszegüléseknek, valamint a szökési kísérleteknek elejét vegyék. Ezért vált ez a két szó Magyarországon a köztudatban, majd ennek nyomán a történész szakmában is a polgári lakosság tömeges elhurcolásának és több éves szovjetunióbeli kényszermunkájának a kifejezésévé.

A mai Magyarország területéről mintegy 150-170 ezer polgári lakost hurcoltak el „málenkíj robotra”, míg a korabeli, 172 000 km2-es 14,7 millió lakosú Magyarországról 250-270 ezer civilt.

A polgári elhurcoltak nagyobb része hadifogoly-, míg kisebb részük internálótáborba került. Utóbbiba német származás okán, illetve ürügyén vitték el az embereket, akik között már nők és leányok is tömegesen voltak. A „málenkij robotra” elhurcoltak többségét bányákban, fakitermeléseken, építkezéseken, gyárakban, kisebb részüket kolhozokban és szovhozokban dolgoztatták embertelen körülmények között.

Az éhezés, a nélkülözések, az embertelen, antihigiéniás körülmények és a megerőltető kényszermunka következtében a deportáltak 30-40 %-a meghalt, de voltak olyan települések, ahol az elhurcoltaknak több mint 60%-a veszett oda. Többségük a lágerek környékén, jeltelen tömeg-, ritkábban egyszemélyes sírokban lett elföldelve, míg kisebb részük a ki- vagy a hazafelé vezető vasútvonalak mentén lett elhantolva. Elhalálozásukról a szovjet szervek semmiféle hivatalos értesítést nem adtak, jelentős részük földi útjának végéről még ma sincs semmiféle információ.

A málenkij robot eseményeit bemutató kiállításon, a kárpátaljai magyarok 1944-es deportálásának 70-ik évfordulójára készült táblákon információkat és összefoglaló térképeket tekinthetünk meg Kárpátalja szovjet megszállásáról, a deportált emberek összegyűjtésének folyamatáról, az elhurcolások útvonaláról, a lágerben tapasztalt életkörülményekről, illetve az elhurcoltak emlékére állított kárpátaljai emlékhelyekről.

További cikkeink...

Sunday, November 12, 2023 MSzC Gépészeti Tartalom 8535
Kedves Jelentkező! Az alábbi információkkal szeretnénk segíteni az intézményünkbe történő...
Monday, October 02, 2023 MSzC Gépészeti Tartalom 2918
Mátészalka Város Önkormányzat Jegyzője tájékoztatja a Tisztelt Lakosságot, hogy azon mátészalkai...
Monday, July 31, 2023 MSzC Gépészeti Tartalom 765
Tanulj és szerezz egy jó szakmát a Mátészalkai Szakképzési Centrum Gépészeti Technikum és...

Kapcsolódó oldalak

A Mátészalkai Szakképzési Centrum oldala Az Innovatív Képzéstámogató Központ oldala Az NSZFH oldala A felvi.hu oldala Az Oktatási Hivatal oldala