A tanulmányi kirándulás célja, hogy a tanulók történelmi ismeretei bővüljenek azáltal, hogy megnézzük és felkutatjuk a felvidéknek azon részeit, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a magyarság múltjához. Lássák a szlovák városok műemlék együtteseit, és történelmi főtereit. Tudomást szerezzenek a kastélyok, és várak volt tulajdonosainak életéről, és munkásságáról, illetve az adott műemlékek arculatának az idők folyamán bekövetkezett változásairól. Ismerjék meg az itt élő népek mindennapjait, a skanzenek kiállításait, történelmi tárgyait.

Első nap, Kassán a Szent Erzsébet dómban megemlékeztünk az itt nyugvó történelmi személyekről (II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona). Ezután megtekintettük az Orbán-tornyot, az 1723-as Szűz Mária pestis oszlopot, amelyet a pestis járványtól megmenekültek állítottak emlékül. Majd következett a történelmi főtér, a Lőcsei -ház, mely fogadóvá válása után Bethlen Gábor, és Brandenburgi Katalin esküvőjének is színtere volt. A ház hátsó részében lakott hajdan Tinódi Lantos Sebestyén. Délután megérkeztünk Tátralomnicra. Kedden a Szepesy vár megtekintése volt a cél, amelyet 1249-ben építettek, majd rövidesen Szepes vármegye központjává vált.1464-ben Mátyás a Szapolyai testvéreknek adományozta, itt született meg Szapolyai János későbbi király, 1780-ban a vár leégett. Ezután Lőcsén tettünk látogatást, ahol felhívtuk a tanulók figyelmét a főtéren látható gótikus, és reneszánsz épületekre, az 1550-es régi városházára. Megtekintettük a város főterén a szégyen ketrecet, majd a Szent Jakab templomot. Késmárkon ellátogattunk egy 15. századi várba. Természeti kincsek megtekintése, a Lomnici-csúcs látogatása libegővel a következő napon, Ótátrafüreden a Tar-pataki vízesések, majd a Csorba–tóhoz mentünk.

Megbeszéltük a tanulókkal, ezeknek a kialakulását, keletkezését, természeti értékét. Ezután Dobsinán megnéztük a jégbarlangot, majd hazatérőben megálltunk megcsodálni Poprád történelmi főterét, ahol felidéztük a történelmi múltat, a gótikus, reneszánsz lakóépületek együtteseiben. Először megnéztük az Árvai Falumúzeumot csütörtök reggel ahol a diákok láthatták az épületegyütteseken keresztül azt, hogy mi módon élnek együtt Szlovákia, és a felvidék népei. Ezután, útba ejtettük Farkasd történelmi falut, ahol az emberek olyan körülmények között élnek, mintha egy skanzenben laknának. A tanulók láthatták a mindennapos életben használatos eszközöket, tárgyakat. Ezt követte Besztercebánya, ahol fő látványosság az óratorony, a Mátyás -ház, és a Thurzó-ház. Zólyomban, koszorút helyeztünk el Balassi Bálint születésének emlékére.

Péntek reggel indulás Tátralomnicról, és első megálló Eperjes, ahol megnéztük a történelmi városközpontot a gótikus, és rokokó épületekkel, és meglátogattuk a Szent Miklós plébánia templomot. Megtekintettük még a 17. századi Rákóczi-házat, ahol megkötötték az eperjesi egyezményt. Felhívtuk a diákok figyelmét arra, hogy II. Rákóczi Ferencet miután a Sárosi várban elfogták, bebörtönzése előtt Eperjesen őrizték, és itt tanult Kossuth Lajos is anno. Sajnos elérkeztünk útunk végéhez, a gyönyörű 5 napos kirándulás lezárásához.

Reméljük, legközelebb is lesz lehetőség egy ilyen utazásra, ahonnan élményekkel gazdagon térhetünk haza.

Képek a Galériában